Trwałe I Stylowe Balustrady Ze Stali

Przemek Sawicki 17.02.2017

Niektórzy ludzie nie czują się nadto pewnie wchodząc po schodach jeżeli nie mają się czego chwycić. Włącza im się taki naturalny lęk przestrzeni i obawa przed spadnięciem. Istnieją jednak grupy wiekowe, dla których zabezpieczenie schodów jest sprawą wprost niewiarygodnej wagi, chodzi przede wszystkim o osoby w podeszłym wieku oraz małe dzieci. W ich przypadku nawet sama poręcz nie jest wystarczająca, dla większego bezpieczeństwa potrzebny jest montaż balustrady.

Kiedyś nie było tyle opcji obudowania schodów jak współcześnie. Wystarczyła poręcz i barierka z drewna, często spotykana w starszych domach. Miało to jednak także związek z kwestiami ekonomicznymi. Dziś, gdy jesteśmy bogatsi, chcemy żyć w ładniejszych a przy okazji trwalszych wnętrzach. Takim trwałym i jednocześnie estetycznym tworzywem do wytwarzania poręczy i balustrad okazuje się stal nierdzewna. Jest to specjalny stop, który nie poddaje się wpływom korozji. Można go malować na różne kolory lub chromować. Jakkolwiek jest to alternatywa droższa niż drewno to balustrady ze stali nie poddadzą się szybko zębowi czasu, a przez to taka inwestycja jest na lata.

balustrada ze stali nierdzewnej

Wykonane ze stali balustrady można prosto łączyć z innymi materiałami, co wynika z cech metalu jaki można bezproblemowo zespoić ze szkłem, drewnem albo tworzywami sztucznymi. Popularne materiały wykończeniowe z jakimi łączone są balustrady ze stali to najczęściej szkło hartowane (odporniejsze na stłuczenie), drewno, a ostatnio także akryl. Sam metal można także wykończyć na bezlik rozwiązań, w zależności od fantazji zamawiającego. Stal nierdzewną można wypolerować bądź też zmatowić, pomalować na jakikolwiek kolor albo chromować dzięki czemu będą się pięknie błyszczeć.

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej pasują jednakowo dobrze do schodów drewnianych, metalowych jak i pokrytych glazurą, a ze względu na swą odporność na wilgoć możliwe jest ich użytkowanie nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz, np. przy schodach do drzwi wejściowych. Nie poddadzą się łatwo wpływowi czynników atmosferycznych jak stare typy balustrad ze zwykłej stali, które zabezpieczano jedynie farbą olejną.

Przemek Sawicki