Renowacje Kominów

Przemek Sawicki 27.05.2016

Mieszkańcy województwa śląskiego żyją nie tylko na osiedlach bloków mieszkalnych lecz także w budynkach jednorodzinnych, z jakich sporo ma po parędziesiąt lat oraz było robionych według staromodnych technologii budowlanych, zazwyczaj z niepewnej jakości materiałów budowlanych. Wciąż mnóstwo takich budynków istnieje w takich miastach jak Katowice, Świętochłowice, Wodzisław Śląski czy Rybnik.

Skoro tylko ich gospodarze zaczynają rozważać renowację domu to wielokrotnie priorytetem jest odrestaurowanie salonu lub łazienki albo położenie nowej dachówki na dachu budynku, lecz niezwykle mało kiedy pod uwagę traktowany jest komin. Zaś to niezwykle lekkomyślne nastawienie. Lwia część budynków stawianych w latach 60-tych, 70-tych lub 80-tych to budynki z piwnicą bez oddzielnej kotłowni. Piec C.O. stoi najczęściej w piwnicy, a komin jest środkowym punktem domu.

kominNa co możemy liczyć gdy taki nie remontowany przez lata komin rozpocznie w jakimś momencie pękać (a że wydostają się przez niego niebezpieczne związki chemiczne, w połączeniu z szokami cieplnymi może dojść do takiej sytuacji)? Wszelakie szkodliwe dla życia gazy mogą dochodzić do wnętrza budynku niosąc zagrożenie dla jego mieszkańców, a są wśród nich tak szkodliwe substancje jak tlenek węgla, który powstaje kiedy w kotle C.O. będzie brakować tlenu do zupełnego spalenia węgla. Bezwarunkowo renowacja komin jest uzasadniona zanim dojdzie do takiej okoliczności.

Żeby określić stan komina najpierw można spuścić do wnętrza kanału dymowego specjalną kamerę, która ukaże poziom uszkodzeń. To pozwala zaproponować przedsiębiorstwu kominiarskiemu odpowiednie zabiegi ochronne. Za powszechnie polecane formy konserwacji komina uznaje się uszczelnianie przewodu kominowego specjalną masą uszczelniającą. Zabieg ten zwany jest także szlamowaniem. Taką operację można zrealizować w przeciągu pojedynczego dnia, a poprzedzona jest ona gruntownym czyszczeniem komina do gołej cegły. Potem kanał kominowy zostaje otynkowany od środka, a jakiekolwiek niedostatki w cegłach z których wykonany jest komin i zaprawa je trzymająca są zamknięte. Taka forma uszczelnienia komina jest totalnie nieinwazyjna (w odróżnieniu od montażu wkładu kominowego) i nie potrzebuje frezowania komina czyli poszerzania średnicy kanału kominowego co jest potrzebne w przypadku montażu wkładu kominowego.

Przemek Sawicki

Metody przywrócenia właściwego stanu komina w starym budynku