Proces Zakupu Lokalu

Przemek Sawicki 21.07.2016

Po powiększeniu się rodziny nierzadko trudno pomieścić się w starym mieszkaniu i potrzeba wreszcie naprawdę przeanalizować zamianę lokum na większe. Dokonując takiej decyzji wypada przetrawić wszystkie możliwości albowiem efekty tej decyzji będą odczuwalne jeszcze przez dziesiątki lat, zwłaszcza te materialne.

W jaki sposób przystępować do kupna lokalu? Na początku należy zbadać swoją zdolność kredytową. Ustalmy, że dla większości czytelników kupno lokum na kredyt stanowi jedyną realną możliwość. Do twojej zdolności kredytowej zaliczają się też wszelkie limity obciążenia, kredyty oraz karty kredytowe. Domyślasz się pewno, iż redukują one twoją zdolność zaciągnięcia kredytu. Na samym początku zatem rekomenduję zamknąć kartę kredytową oraz pokryć oraz odwołać wszelakie limity obciążenia w rachunku bankowym. Będziesz dodatkowo potrzebować potwierdzenia z banku, iż są one nieczynne (na co wyczekuje się częstokroć dosyć długo).

Później musisz wyłonić dzielnicę, w której chcesz żyć. Korzystnie przeprowadzić się w miejsce, z którego płynniej będzie dojechać do pracy. Czasem nawet stosownie odmienić miejscowość zamieszkania bo może być ona lepiej skomunikowana, a ceny nieruchomości niższe. Kiedy już wiesz gdzie zamierzasz żyć powinieneś zacząć badać anonse o sprzedaży by zaznajomić się z rozrzutem cenowym mieszkań w owej okolicy (można ponadto wstąpić do biura nieruchomości).

NotariatKiedy odnajdziesz już stosowne mieszkanie optymalnie byłoby je oglądnąć, a także ustalić jego stan techniczny i formalny. Wtedy szybko można kroczyć do banku by zabiegać o kredyt. Nieraz konieczne jest podpisanie umowy przygotowawczej ze sprzedawcą, jaka może (lecz nie ma takiego wymogu) być napisana w formie aktu notarialnego. Przypuszczając, że bank zaakceptuje twój wniosek będzie on zamierzał ubezpieczyć się przed ryzykiem i poprosi o wycenę posiadłości. Poszczególne banki współpracują ze swymi rzeczoznawcami majątkowymi oraz nie nakładają ekstra stawki za wycenę nieruchomości. W pozostałym wypadku trzeba znaleźć rzeczoznawcę majątkowego samodzielnie. Certyfikowany rzeczoznawca majątkowy wyznaczy wartość nieruchomości a przy okazji zgłębi jej kartotekę.

Jeśli zorganizujesz kredyt następująca w sekwencji jest wizyta u notariusza. Akt kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać przygotowany w postaci aktu notarialnego. Od sprzedaży nieruchomości na rynku pochodnym nakładany jest podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. Jeżeli dla lokalu nie została wcześniej utworzona księga wieczysta będzie ona ustanowiona z oznakowaniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

Czasem sprzedający może zagwarantować w umowie czas na przeprowadzkę z zajmowanego lokalu, jednak kiedy już to zrobi można zacząć się wprowadzać oraz urządzać nowe lokum.

Przemek Sawicki