Kilka Słów O Nadzorze Budowlanym

Przemek Sawicki 05.04.2016

Zamierzenie budowy budynku nie redukuje się wyłącznie do oglądania katalogów gotowych projektów w celu znalezienia świetnego projektu domu lub też konsultacji z architektem jeżeli nie znaleźliście w takiej bazie budynku spełniającego Wasze wymagania. To najsympatyczniejszy etap przygotowywania się do budowy. Dalsze etapy są o wiele bardziej złożone. Powiedzenie mówi, że Polak zna się na wszystkim, jednakże czy pozwolisz sobie na ryzyko przebywania w domu, który powstał bez profesjonalnej analizy oraz konsultacji ludzi rzeczywiście znających się na budownictwie? Osiadanie budynku na zanadto miękkim terenie lub pękanie murów mogą być tylko przykładowymi kłopotami, które mogą cię wówczas czekać.

nadzór budowlany chorzówNasze prawo nie zmusza Cię (poza sporadycznymi przypadkami jak wspomniane skomplikowane warunki gruntowe) w ramach nadzoru budowlanego do wyznaczania inspektora nadzoru inwestorskiego, aczkolwiek jeżeli twoja znajomość technologii budowlanych jest niekompletna (a pewno tak jest, obojętnie od tego ile for internetowych przeglądałeś) to w twoim interesie jest skorzystanie z takich usług.

Inspektor pełni obowiązki płynące z nadzoru budowlanego mając kontrolę nad pełnią czynności budowlanych. Jego posada jest nadrzędna nad kierownikiem budowy, ma on prawo nakazać kierownikowi budowy spełnienie określonych prac oraz wykluczenie dostrzeżonych braków zapisując swoje obserwacje w dzienniku budowy.

Inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kierownik budowy to dwie odrębne funkcje. Ta sama osoba nie może spełniać obu z nich bo ich interesy są rozdzielne. Kierownik robót budowlanych jest w istocie członkiem zespołu budowlanego i stosownie jest by ktoś sprawdzał jego działalność.

Niezaprzeczalnie w poszukiwaniu oszczędności wielu ludzi nie dba o wyznaczanie inspektora nadzoru budowlanego, jednakże czy to jest dla nich korzystne skoro w parę lat po wybudowaniu budynku przejawi się, że potrzebuje on wyraźnie większych wkładów na usunięcie wad po budowlańcach? Odpowiedź na to pytanie leży już w gestii inwestora budowlanego.

Przemek Sawicki

Zamierzenie budowy budynku nie redukuje się wyłącznie do oglądania katalogów gotowych projektów w celu znalezienia świetnego projektu domu lub też konsultacji z architektem jeżeli nie znaleźliście w takiej bazie budynku spełniającego Wasze wymagania