Drugie Życie Staromodnej Cegły

Przemek Sawicki 21.03.2016

Cegła należy do najwcześniejszych znanych ludziom surowców budowlanych. Skoro tylko ludzie wyuczyli się wypalać glinę ktoś natrafił na nowatorski pomysł, że z tego solidnego materiału można by również budować budynki. Przez długi czas cegła była poniekąd budulcem dla plebsu gdyż lepiej urodzeni cenili bardziej kamień, jednakże był to budulec droższy w obróbce.

stara cegłaParędziesiąt lat temu przyszła pora na nowocześniejsze wynalazki jak pustaki albo większe gotowe komponenty, spośród których można budować (w tej technologii powstawały bloki z wielkiej płyty). Funkcjonuje również metoda budynków z keramzytu, które również powstają z prefabrykowanych modułów.

Jednak miało być o cegłach. Po latach napawania się nowinkami odnotowujemy wzrost zainteresowania cegłą. Warto dorzucić, iż w epoce socjalizmu także i ten artykuł był względnie deficytowy, stąd też sporo domów z lat późnej Polski Ludowej skonstruowanych jest z pustaków. Ale wraz z upadkiem starego porządku nastąpił rozwój indywidualnej przedsiębiorczości i współczesne technologie weszły do wytwarzania cegieł. Popularna stała się cegła klinkierowa, jaką otacza się fasady budynków. Zapewnia to kosztowny oraz estetyczny dla oka wynik.

Także we pomieszczeniach cegła przeżywa drugą młodość. Moda na pomieszczenia typu loftowego, jaka jest propagowana w różnorodnych czasopismach dekoracyjnych oraz w Sieci doszła i do nas. Pewną z jej cech są mury z odsłoniętej cegły. Nawet jeżeli w twym budynku ściany nie są z cegły to można obejść ten kłopot. Jedną z alternatyw jest zakup zabytkowych cegieł z rozbiórki i pocięcie ich na mniejsze części, jakie osadza się na ścianie. Innym sposobem jest użycie prefabrykowanych płytek cegłopodobnych, pokrewnych do kafelków. Ich cechą jest to, iż są cieńsze i lżejsze aniżeli dzielona na pół stara cegła, co może być istotne jeśli zamierzamy taki wynik wytworzyć w lokum na wyższym piętrze.

Przemek Sawicki